2009. március 24., kedd

Luxusingatlan a köbön 2. rész

Ha igazi luxusotthon a célunk, legjobb, ha eleve úgy terveztetjük, hogy megfeleljen a mai luxusingatlanokkal szemben támasztott saját elvárásainknak és az általánosságban elfogadott szempontoknak.


A minőségi fokozatot a technikai felszereltség jelentősen befolyásolja, ez az egyik fő ismérv.


Kényelmes, ha van minden hálószobához saját fürdőszoba- látványelemként akár egy térben is. Bár ez nem mindig praktikus, de a luxus lényege, hogy nem létszükségletet elégít ki, éppen ezért fontos: ettől érezzük jól magunkat. (tegyük hozzá, a luxus mindenkinek mást jelent, nem minden az anyagiak függvénye, de könnyebben megvalósítható az álom)
A dolgozószoba például nemes fával borítva szép, a faragványok esetleg aranyozva – de egyáltalán nem kell barokkra gondolnunk, főleg, ha a lakás nem abból a korból származó tárgyakkal, bútorokkal van berendezve. Az Art Deco nagyon jól illik az igényes mai otthonokba, hiszen célja a stílus megszületése idején is a luxus megteremtése volt, minőségi anyagokkal érdekes, különleges dizájnnal. Még érdekesebb, ha extrém, különc, hóbortos részletek is gazdagítják.
Ilyenek többek között az egyedi tervezésű lépcsők vagy az antik és/vagy kortárs műalkotások mutatós elhelyezése, esetleg fura tárgyak gyűjteménye.

A csúcstechnológiát képviselő csodák beépítése magától értetődő. Ebbe beletartoznak a legmodernebb, minden igényt kielégítő készülékek az audiovizuális eszközöktől a konyhai berendezéseken át az intelligens házas rendszerekig.
A legigényesebb ingatlanokban a különleges, varázslatos világítás kötelező kellék, a fény luxusba öltözteti a házat. LED-világítással kombinálva energiatakarékosan oldható meg.

Az úszómedence, szauna, wellness-helyiség mondhatni szériafelszerelésnek tekinthető, manapság már a moziszoba is, sőt a multiroom rendszer megléte sem meglepetés.

A bulizóhely, játékterem a ház alatt, ahol akár biliárdozni, bowlingozni lehet, hab a tortán. Természetesen a garázsban, ahol az autók laknak, szintén luxuskörülmények uralkodnak.

A kerben különálló vendégházban szállásolhatjuk el vendégeinket, ez a legkényelmesebb megoldás mindenkinek.
A kültéri medence vagy medencék mindnenféle extrával, amibe a kerti mulatságokhoz szükséges színpad és zenepavilon is beletartozhat.
A kerti szauna, teniszpálya, istálló sok szép pacival a luxusingatlan további extra tartozékai lehetnek.

A biztonság mindenki számára fontos, életét, értékeit védeni akarja, de nem szeretne rácsokat látni. Luxusingatlanhoz luxusvédelem dukál!

Fogadóépület, őrség, ahogy a filmeken is látjuk – még bekamerázott területen is szükséges lehet, a rendőrségre bekötött riasztórendszer már annyira magától értetődik, mint autón a kerék.
A házon belül még kevés helyen van pánikszoba, ezért aztán valóban luxuskelléknek számít. Eldurvuló világunkban – akár van mitől félnie, akár nincs, tökéletes hely az esetleges támadók előli rejtőzésre és túlélésre bármilyen vészhelyzet esetén.

Energiatakarékos, napkollektor, geotermikus energiák fellhasználása: a beépítésük ma még nem széles körűen elterjedt, mivel nagy a beruházás-igénye és a támogatás enyhén szólva furcsán működik a mi országunkban. Azaz luxus - de csak kezdetben - az energiaárak alakulását tekintve nem is túl sokára - hatványozottan megtérülő befektetés és környezetvédelmi szempontból is a legideálisabb.

Magánreplülő vagy helikopter? A tehetős emberek nagy része keményen megdolgozik a pépnzéért, ennek viszont nagyon gyakran az a feltétele, hogy gyorsan kell cselekedni - közhely, hogy az idő pénz, de azért igaz. Ezért - akinek a munkához kell és megengedheti magának, szükséges luxus. Valószínűleg többen vagyunk, akik tudnák értékelni a luxusnak ezt a formáját is :-)

Aki ilyen körülmények között akar lakni és ezeket az életkörülményeket folyamatosan fenntartani, abban fel sem merül a kérdés, hogy érdemes-e szakképzett csapatot megbízni a tervezéssel - áttervezéssel, s a tervek kivitelezésével. Egy ilyen gárdában a jól képzett lakberendezőnek mindenképppen helye van.

A következő cikkben részletesen olvashat majd róla, hogy mi a feladata és hogy függenek össze a feladatok.

Kérdéseit, kéréseit megírhatja ide: alternativ-interior@zamborszkyeva.hu


2009. február 27., péntek

Luxus a köbön 1. rész

LUXUS: Nobel-díjat kapna, aki pontosan meghatározná, mit is jelent ez pontosan, annyira relatív fogalom.
Egy azonban biztos: aki szinte korlátozás nélkül, mások véleményével mit sem törődve megvalósíthatja élete nagy álmát, az számára maga a luxus. Ezt az élményt mindenki másként éli meg és éri el (vagy szeretné elérni), de vajon hogyan?

A hangsúly a megvalósítás és az önmegvalósítás mikéntjén van.
Kedvenc példám erre a „két” Gaudi.
A zseniális katalán mester munkáit többé-kevésbé mindenki ismeri , aki csak egy kicsit is érdeklődik a művészetek iránt vagy járt már Barcelona utcáin. Lenyűgöző tudással, fantáziával, maximális tudatossággal tervezte azokat az épületeket, amik a világ építészetére, művészetére mindmáig inspiráló hatással vannak. Nemcsak a házak külsejét tervezte meg, hanem a belső tereket és a bútorokat is - méghozzá bámulatra méltó részletességgel, igényességgel.
A „másik” Gaudi Brazíliában él, teljesen egyszerű, képzetlen ember, aki soha nem hallott a nagy elődről, nem tanult építészetet, mégis mintha az ő reinkarnációja lenne. Spontán építésznek is nevezhetnénk, tudtán kívül mind formavilágban, mind anyaghasználatában kísértetiesen hasonlót alkotott a saját kis univerzumában.
Otthonát kívül-belül jó két évtizede építi, gyakorlatilag élethosszig tartó hobbivá vált számára. A háza homlokzatát és a belülre vezető folyosón a boltíveket kavicsok, a falakat az elképzelhető legkülönfélébb anyagok borítják: szobrocskák, írógépek és mobiltelefonok, de tányérok és csészék, összetört kerámiadarabkák is, mint a Gaudi tervezte épületeken vagy a híres Güell Parkban. Az impozáns belváros mellett ez lett Sao Paulo másik látványossága.
A két Gaudi a mérleg két serpenyőjét képviseli.

Ezeknek az életműveknek az az üzenete, hogy lakókörnyezetünket ne a társadalom elvárásainak megfelelően rendezzük be, hanem engedjünk teret saját fantáziánknak. Olyan miliőben érezhetjük magunkat igazán otthon, ami rólunk szól, minket tükröz. Ugyan nem lehetünk mindannyian zseniális építészek, de 20 évet sem áldozunk az életünkből lakásunk folytonos alakítgatására. Azért elmondhatjuk: mindenkiben van egy cseppnyi ebből is, abból is. Elég-e ez ahhoz, hogy személyre szabott luxuslakás legyen a végeredmény?
Legtöbben lázba jönnek, ha lakás- vagy házvásárlás van kilátásban, végignéznek egy tonna jobbnál jobb újságot, bújják az Internetet, járják a menő lakberendezési stúdiókat. Luxus-e, ha lakberendezőhöz fordulnak?
Sokan élnek abban a tévhitben, hogy kicsúszik a döntés joga a kezükől, netán nem az ő ízlésük szerint fog elkészülni a lakás, ezért elhessegetik még a gondolatot is. A gyakorlott, felkészült, referenciákkal rendelkező lakberendező nem így dolgozik. Épp ellenkezőleg: azoknak tud leghatékonyabban segíteni, akiknek van elképzelésük leendő otthonukról, de nem tudják, hogy kezdjenek hozzá, hol, kitől vásároljanak, milyen kivitelezőket hívjanak, akikre rábízhatják leendő luxusotthonuk megvalósítását.
Ma már nincsenek polihisztorok. A lakberendezői szakmának ugyanannyi a létjogosultsága, mint bármely más foglalkozásnak.

Még a legkisebb lakás esetén is sokmillió forint sorsa a tét. Saját magunknak teszünk jót, ha egy jó szakemberre bízzuk magunkat azért, hogy ez az összeg okosan, ötletesen legyen felhasználva, éppen a fentebb említett kényelmes és különlegesen szép lakókörnyezetünk megteremtése érdekében.

Mi a luxus általános értelmezése napjainkban? Nagyjából ugyanaz, mint bármely korban. Értékes antik vagy épp jó minőségű, divatos matériákból készült berendezési tárgyak, különleges dizájn egy jó környéken lévő nívós ingatlanban. No és a kor technikai vívmányaival felspécizve. Ennyire egyszerű lenne? Kimondani igen,

megvalósítani már annál nehezebb. Még ha sikerülne is eligazodni a rendelkezésre álló hatalmas választékban, meg kell találni a megfelelő darabokat és összehangolni ezeket. Térré formálni, jól funkcionálóvá tenni már nem laikusnak való feladat, amit a szakember is csak velük együtt gondolkozva tud a legtökéletesebben megoldani.
Akkor válik valami igazi luxuslakássá, ha nem csak szép tárgyak halmaza kerül akár ékszerdoboznyi garzonba, akár többszáz négyzetméteres villába vagy több méter magas, egyterű loftlakásba. Minél többféle igényt kell összhangba hozni, minél több családtaggal lakunk együtt, annál több figyelmet kell fordítani a részletekre, hogy mindenki kényelme és komfortérzete biztosított legyen, örömmel térjünk haza és büszkén hívjunk vendégeket izgalmasan szép otthonunkba.

Ha luxuslakást szeretne, a részletekért írjon nekem:

2009. január 25., vasárnap

Az igazi loft

Remélhetőleg Magyarországon is egyre több lesz az igazi loft-lakás, olyanok, mint a loft "őshazájában" - New Yorkban, ahol kezdetben festők, szobrászok használták műteremként az elhagyatott, üresen tátongó gyárakat, raktárházakat, odavonzva a művészvilág bohém figuráit és a szabadságra, kötetlen életvitelre áhítozó kispénzű ifjúságot is. Nálunk - néhány, ma még viszonylag kis számú hiteles, igényes kivitelű loft stílusú ingatlantól eltekintve - egyelőre eltorzított formában és megjelenéssel kerülnek forgalomba az ilyen típusú épületek.
Sajnos több esetben, ahol eleve adott lett volna a valódi loft kialakításának lehetősége, elszalasztották ezt a rendkívüli alkalmat és kissé félrevezető módon, tán többlet-bevétel reményében (?) hirdetik az eladásra váró ál loft lakásokat.
Nézzük, mitől loft a loft:
- közel van a belvároshoz- általában nagy belmagasság - akár 6-7 méter is lehet- bár ez nem alapfeltétel, de jobb a fílingje - hatalmas alapterület- padlótól a mennyezetig érő ablakok
- látszó vízvezetékek, mennyezet alatt futó csövek
- vakolatlan, nyers téglafalak-néhol foltos betonpadló - még a luxus loft lakásokban is (!)

- ipari épületekben, üzemcsarnokokban szokásos fémlépcsők és korlátok

- modern stílus, kortárs bútorok és berendezési tárgyak - bár lakberendezőként ezt nem tartom kötelező érvényűnek, sőt... de erről többet majd egy következő cikkben...

Hol lehet ilyen loft lakások számára alkalmas épületet találni?
Hiteles loft kialakításra az elhagyatott, de jobb sorsra érdemes XIX. - XX. századi ipari épületek - gyárak, raktárak jöhetnek számításba. Ezekből Magyarországon sokat találni, többségük azonban egyre romosabb állapotba kerül , így itt az utolsó pillanat méltó megmentésükre.Észak-Amerikában - úgy az USÁ-ban mint Kanadában- loft-lakásokat, ingatlanokat nemcsak ipari épületekből alakítottak ki, hanem például világító tornyokból, víztornyokból, sorsukra hagyott templomokból is. Templomból loft?! Hogyne, hiszen a kórus helyét is így hívják Isten házában. Az Encyclopedia Britannica meghatározásai közt azt is olvashatjuk, hogy az építészetben a loft az épületen belüli felső szint, illetve ipari és üzleti célú létesítmények, raktárházak nagy, osztatlan terei, továbbá a már említett templomi karzat.

A tipikus loft előnyei és hátrányai
Pro
- a belváros közelsége
- nagy belmagasság és/vagy nagy alapterület, nyitott, szellős tér
- modern dizájn (manapság az eklektikus stílus is ennek minősülhet)


Kontra- a divatáramlatoknak betudhatóan emelkedő vételár - gyakran drágább, mint az "átlagingatlan"
- nincs kert
- az építési előírások szigorodása miatt több odafigyelés szükséges a kivitelezés során.

A loft nem ajánlható bárkinek. Magyarországon még szokatlan az az életmód, ami erre a stílusra jellemző. Aki ilyen otthonba akar költözni, gondolja végig, mennyire elfogadható számára ez az életforma.
Miért is? A loft teljesen nyitott, falakkal maximum a mellékhelyiségeket zárják körbe, még a hálószobát is legfeljebb parapetfallal, paravánnal, egyéb - nem átlátható megoldásokkal szokás elhatárolni. Optimális esetben a tervezés, (át)építés korai szakaszában érdemes az építészmérnökön kívül szakképzett lakberendezőt is hívni, aki életre kelti a megrendelő álmait, speciális szaktudását és különleges tervezői ötleteit hozzáadva "összefésüli" a szerteágazó, kissé kusza ötleteket, jól funkcionáló, látványos és élhető térré szervezi a lakást.
Fontos a nyitottság megtartása. Ennek hiányában épp a lényeg veszne el - a szellős tér. Ne felejtsük el: loft - német megfelelője a luft, az óangolban is levegőt, eget jelentett, ne fosszuk meg ettől e karakteres sajátosságától.


Luxus-e a loft?Magyarországon az "átlagkeresetű" ember számára mindenképpen. Főleg az igazi loft, aminek elterjedése és honi kultúrája még kialakulóban van. A félrevezető reklámok miatt sok tévhit övezi, sokan laknak vagy költöznek majd olyan épületbe, ami külsőleg valóban gyár, malom vagy raktár volt, azonban többnyire csak átlagos, a loft jellegzetességeit legfeljebb anyaghasználatában imitáló lakások találhatók benne (jó esetben néhány valódi loft is), mégis emelt áron kerülnek forgalomba.
Az igazi lofthoz a beépítendő anyagokat, padlótól plafonig érő ablakokat, speciális nyílászárókat különösen körültekintően kell kezelni. A hatalmas belmagasság, nyitott elrendezés és óriási üvegfelületek miatt a hűtés-fűtés megtervezése, a hőszigetelés és a világítási rendszer kialakítása is kiemelt fontosságú, ezért csak a témában járatos, hozzáértő szakemberek tudják jól megoldani ezeket a feladatokat. Az ezzel járó, átlagon felüli költségek miatt a loft ára magasabb, mint az ugyanekkora alapterületű átlaglakásé, cserében rendkívül inspiráló, különleges atmoszférájú lakáshoz jut, aki birtokolhatja. Az ipari múlt nyomait magán viselő patinás loft egészen új életérzést nyújt, ahová egyaránt jó hazatérni és a barátokat, rokonokat vendégül látni.

Ne feledje: lakást vehet, de otthont nem.

Az esztétikus, gazdaságos, jól funkcionáló otthon megtervezéséhez évekig (sőt élethosszig) tartó tanulás és sok év gyakorlat kell.
Ha Önnek ennyi ideje nincsen, írjon vagy hívjon bátran.

Zámborszky Éva
tervező lakberendező
alternativ-interior@zamborszkyeva.hu
06-70-451-7574